Nowości
biokominek stojący Koza z półką + rura
biokominek stojący Koza z półką + rura

6 950,00 zł

5 650,41 zł

kpl.
biokominek stojący Koza z półką
biokominek stojący Koza z półką

6 299,00 zł

5 121,14 zł

kpl.
biokominek rogowy do zabudowy Natali
biokominek rogowy do zabudowy Natali

6 985,00 zł

5 678,86 zł

kpl.
Pojemnik z dwoma palnikami 1000
Pojemnik z dwoma palnikami 1000

8 792,00 zł

7 147,97 zł

kpl.
biokominek Horno obrotowy - P
biokominek Horno obrotowy - P

7 975,00 zł

6 483,74 zł

kpl.
biokominek stojący Koza Big z rurą
biokominek stojący Koza Big z rurą

5 350,00 zł

4 349,59 zł

kpl.
biokominek stojący Koza Big
biokominek stojący Koza Big

5 099,00 zł

4 145,53 zł

kpl.
biokominek narożny Koza
biokominek narożny Koza

3 999,00 zł

3 251,22 zł

kpl.
Czy bioetanol - paliwo do biokominków - jest eco?

Czy bioetanol jest faktycznie eko?

Odpowiedź brzmi krótko – jest.
Kilka słów teorii, jako wprowadzenie do tematu:
bioetanol - zwany również biopaliwem lub biopłynem przeznaczony jest do wykorzystywania w biopalnikach. Spalane opary bioetanolu oprócz efektownego, naturalnego ognia dają także użytkownikowi ciepło, którego ilość uzależniona jest od wielkości palnika na bioetanol. Im większy palnik, a co za tym idzie pojemnik na bioetanol, tym więcej wydzielanego ciepła.
Skład bioetanolu jest na etapie produkcji odpowiednio dobrany, przez co produktem towarzyszącym jego spalaniu jest oprócz efektownego, naturalnego ognia również para wodna oraz dwutlenek węgla.
Para wodna powoduje zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach, co jest zjawiskiem bardzo korzystnym, a zawartość dwutlenku węgla nie jest niebezpieczna. Ilość dwutlenku węgla w spalanych oparach bioetanolu jest podobna do jego ilości w wydychanym przez człowieka powietrzu. Nie powstaje dym, który towarzyszy spalaniu tradycyjnym paliwom.
W zależności od wielkości palnika, stopnia jego otwarcia oraz warunków panujących wokół paleniska maksymalnie wypełniony bioetanolem palnik płonie w zależności od warunków panujących w otoczeniu od 3 do 5 godzin.
W tradycyjnych kominkach do 60% energii cieplnej jest wyprowadzana na zewnątrz pomieszczenia przez komin, w biokominku zaś całe ciepło pozostaje w pomieszczeniu.

Przykładowa kaloryczność podczas spalania: 

  • Węgiel kamienny 28,5 MJ/kg
  • Gaz ziemny 30 MJ/kg
  • Biopaliwo 30 MJ/kg
  • Ropa naftowa 42 MJ/kg

Waga bioetanolu - mierzona w temp. 23°C - w opakowaniu kanister 5 litrów - 4,17 kg.

Wraz ze wzrostem popularności biokominków, w których głównym i jedynym paliwem płynnym jest właśnie bioetanol coraz więcej producentów zajmuje się również tym produktem. Ma to oczywiście wpływ zarówno na jego dostępność i cenę, ale także na jakość. Niestety, nazbyt często oferowany na rynku bioetanol nie spełnia trzech głównych wymogów dobrej jakości tego paliwa, którymi są: brak efektów wydzielania lotnych substancji smolistych podczas spalania (efekt kopcenia), brak zapachu (spalanie oparów odbywa się w sposób bezwonny) oraz 100% spalanie biopłynu (po samoistnym wygaszeniu się ognia, co świadczy o wyczerpaniu się bioetanolu w przestrzeni pojemnika palnika, nie pozostają w nim nawet śladowe ilości cieczy, która w takim wypadku jest „złym” dodatkiem, a która nie powinna się znaleźć w bioetanolu). Niestety z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie firmy mieniące się nazwą producenta bioetanolu te wymogi spełniają. Konkurują na rynku ceną, nie dokładając starań do jakości. Nie oznacza to jednak, że niska cena bioetanolu wyklucza jego dobrą jakość ani, że zbyt wysoka jego cena wskazuje na super jakość. Jak zapewne Państwo wiedzą na cenę końcową każdego produktu, a bioetanol nie jest z tego grona wykluczony, składa się bardzo wiele czynników. Klient nie ma dostępu do informacji na podstawie których mógłby zweryfikować wyjściową cenę producenta, a tym bardziej jego jakość. Bioetanol jest konfekcjonowany i sprzedawany w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Jedyną zasadą jaką może się kierować przy wyborze bioetanolu nabywca jest opinia jego sprzedawcy – wykluczam tutaj sprzedawców tzw. marketowych, a mam na myśli raczej wyspecjalizowanych sprzedawców lub producentów biokominków - lub po prostu innych użytkowników, a najlepiej własne doświadczenie. Aktualnie wielu producentów produktów, w których zastosowanie znajduje bioetanol do zakupionych produktów dołącza darmowe opakowanie bądź kilka opakowań bioetanolu. Tak właśnie jest w przypadku zakupionego biokominka marki polskiebiokominki.pl
I kolejna sprawa - chodzi mianowicie o pojawienie się jakiś czas temu na rynku zapachowego bioetanolu, który rzekomo w trakcie spalania oparów ma wydzielać intensywny, mniej lub bardziej konkretnie zadeklarowany przez producenta zapach. Jak wspominaliśmy wcześniej pali się nie sam płyn bioetanolu, a jego opary, które na skutek podnoszenia się temperatury wewnątrz pojemnika palnika, w którym znajduje się biopłyn są podgrzewane aż do osiągnięcia temperatury zapłonu. Wewnątrz pojemnika palnika wytwarza się na skutek rosnącej temperatury coraz więcej oparów, by w efekcie osiągnąć stan zapłonu. Płonące opary bioetanolu szukają ujścia z zamkniętej przestrzeni pojemnika palnika i znajdując je wydostają się na zewnątrz pojemnika. W przypadku biopalników przestrzenią, w której ma, a nawet powinien pojawić się płomień jest przeznaczona do tego celu szczelina płomieniowa, która w zależności od konstrukcji palnika jest mniejsza lub większa. Ale to w niej właśnie powinien pojawiać się płomień. Jeśli konstrukcja górnej części palnika, bo sam pojemnik takowym być musi, nie będą szczelne – poza szczeliną płomieniową – wówczas podgrzane, a często płonące opary bioetanolu będą się wydobywać także w tych nieszczelnych miejscach, powodując wydostawanie się oparów, ciepłych oparów, a więc wydzielających zapach alkoholu poza szczelinę płomieniową co będzie odczuwalne przez użytkownika palnika. Jest to efekt niezamierzony, często wynikający z nieprawidłowej konstrukcji palnika na bioetanol, ale także zastosowaniu nieodpowiednich materiałów, które zostały użyte do wykonania palnika. Konkluzja – jeśli palnik jest szczelny wówczas żadne opary podgrzanego alkoholu nie mają prawa przedostać się do przestrzeni poza wnętrzem pojemnika palnika tylko w całości ukierunkowane do miejsca do tego przeznaczonego – szczelina płomieniowa – będą się spalały. Niestety na rynku jest wiele takich produktów, co w sposób oczywisty nie wpływa dobrze na wizerunek i opinie, ani o palnikach na bioetanol, ani o biokominkach w których są takie właśnie palniki zastosowane, ani o ich producentach. Podgrzany alkohol zawsze będzie „pachniał” intensywniej niż schłodzony. Stosowanie więc zapachowego bioetanolu nie znajduje wyjaśnienia ani zastosowania w przypadku szczelnych, dobrej jakości palników, a takimi przecież powinny one być. Jest to więc popularnie mówiąc handlowa ściema, której celu opisywać nie muszę.

W tym miejscu pozwolę sobie na opinię kierownika laboratorium jednej z wielu firm oferującej bioetanol moim zdaniem doskonałej jakości (dane osobowe ze względów na RODO zostały utajnione), który na pytanie o możliwość określenia przez Klienta detalicznego jakości, ale także celowości stosowania w bioetanolu dodatków zapachowych odpowiada tymi słowami:

Paliwo do biokominków to nic innego jak skażony etanol o mocy ok 96%.  Fakt iż jest to alkohol, czyli dobrze znany spirytus, którego zapach chyba każdy dobrze zna, musi pachnieć intensywnie jak alkohol. I to właśnie intensywny zapach alkoholu będzie świadczył o mocy takiego paliwa, a tym samym o jego efektywności spalania. Można oczywiście stosować kompozycje zapachowe, ale pokrycie zapachem woni alkoholu, przy tak dużym jego stężeniu jest raczej niemożliwe, a kompozycje zapachowe mogą tylko przyczynić się do niepożądanych efektów, jak np. kopcenie. Trudno wskazać parametry którymi ma kierować się Klient przy wyborze, poza zapachem. Produkt ten można zbadać jedynie badając gęstość czy moc alkoholu, ale tego zwykły Klient nie jest w stanie zrobić.

Mam nadzieję, że w sposób dla wszystkich czytelny odpowiedzieliśmy na pytanie zawarte w tytule artykułu. Bioetanol jest czystym, ekologicznym i bezpiecznym paliwem, które bez zastanowienia można stosować w każdym naturalnie wentylowanym pomieszczeniu. Stosować bez obaw o nasze bezpieczeństwo, czy zdrowie. Jeśli pojawiają się w przestrzeni publicznej głosy mówiące o przypadkach stanowiących zagrożenie dla użytkowników i ich dobytku zapewniam Państwa, że powodują je sami użytkownicy poprzez niestosowanie się do zasad bezpiecznego użytkowania palników na bioetanol. Niestety winą w takich wypadkach obarczyć także należy wadliwe konstrukcje palników i zastosowane w nich nieodpowiednie materiały, a to jest niestety winą konkretnych producentów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl