
Biokominek – alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań
Tradycyjny kominek wymaga spełnienia szeregu wymagań technicznych i budowlanych, dotyczących m. in. jego lokalizacji i usytuowania, wentylacji pomieszczenia, w którym się znajduje, prawidłowego odprowadzania spalin. Można go zaplanować wyłącznie w niskim budynku mieszkalnym wielorodzinnym – mającym maksymalnie 12 m wysokości lub posiadającym ma cztery kondygnacje nadziemne, bez względu na ich wysokość - albo w domu jednorodzinnym, przy czym pomieszczenie musi m.in. mieć odpowiednią kubaturę ( nie mniejszą niż 30 m3), spełniać wymagania w zakresie wentylacji oraz dostępu do przewodów kominowych. A co z osobami, które np. mieszkają w bloku, nie dysponują pomieszczeniem o wystarczającej kubaturze, nie mają w mieszkaniu oddzielnego przewodu kominowego itp., a które marzą o nastrojowych płomieniach, o leniwych wieczorach spędzanych przy kominku? Dla nich doskonałą alternatywą jest biokominek.
Co to jest biokominek?
Jest to urządzenie zasilane specjalnym – płynnym lub żelowym – biopaliwem, niewymagające podłączenia do przewodu kominowego. Biokominek, to nazwa potoczna obudowy palnika, której projektanci nadają przeróżne formy i kształty w zależności od własnej kreatywności. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, biokominek można usytuować w praktycznie każdym pomieszczeniu, w dowolnej chwili - nie ma potrzeby przewidywania jego instalacji na etapie projektowania budynku. Jego zakup i montaż nie wiążą się również z koniecznością prac budowlanych (chyba że chcemy umieścić wkład w tradycyjnej, murowanej obudowie - biokominki do zabudowy). Nie wymagają także pozwoleń oraz serwisowania. Spalające się biopaliwo wytwarza czyste, efektywne ciepło, które całkowicie pozostaje w pomieszczeniu (żadna jego część nie jest tracona przez komin, jak to się dzieje w przypadku kominków tradycyjnych), a sam proces spalania nie generuje powstawania sadzy, dymu, a jedynie parę wodną i bardzo małe ilości dwutlenku węgla. Niemniej jednak – z uwagi właśnie na proces spalania i emisję minimalnej ilości CO2 - nie wolno zapomnieć o regularnym wietrzeniu wnętrza.
Biokominki dostępne są w różnych wielkościach, kształtach i formach. Wyróżnia je unikalny design. Dzięki temu doskonale sprawdzają się one zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych, jak i w klasycznych wnętrzach.
Podstawowe elementy
Materiałami służącymi do produkcji biokominków są stal malowana, nierdzewna lub kwasoodporna oraz szkło, a także drewno, ceramika, kamień czy beton. In wyższej jakości materiały dobrane odpowiednio do konstrukcji jego elementów, tym większa gwarancja jego niezawodności, jakości, ale co najważniejsze bezpieczeństwa dla użytkownika. Każdy biokominek wyposażony jest w palenisko. To najważniejszy element urządzenia, od jakości którego zależy trwałość konstrukcji oraz efektowość spalania bioetanolu. Do jego wykonania stosuje się stal odporną na działanie wysokich temperatur i korozję oraz agresywne środowisko. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominków, również urządzenia zasilane biopaliwem mogą być wyposażone w palenisko:
- otwarte, czyli zbiornik, do którego wlewamy paliwo – ze względu na brak materiału absorbującego paliwo, nie ma kontroli nad równomiernością spalania; otwarty zbiornik oznacza też, że w razie przechylenia się lub wywrócenia urządzenia paliwo z niego wycieknie;
- zamknięte – zbiornik zabezpieczony jest przed wyciekiem paliwa; wyposażony jest w materiał wchłaniający paliwo, dzięki czemu spala się ono równomiernie i znacznie dłużej niż ww.
Intensywność spalania podlega regulacji (np. za pomocą specjalnej zasuwy). W zależności od konstrukcji oraz wielkości biokominka, palenisko może składać się z jednego lub kilku pojemników wyposażonych w jeden lub więcej palników. – palnik jest najbardziej newralgicznym elementem w biokominku, dlatego musi być wykonany z dobrej jakości stali, idealnie szczelny i oczywiście, pomalowany odporną na wysokie temperatury farbą. Podobnie rzecz ma się z obudowami. Niestety, zdarzają się – i to nierzadko – przypadki, że urządzenia malowane są farbą nieodporną na wysokie temperatury. Skutkiem tego jest natychmiastowe, tuż po uruchomieniu – rozpaleniu płomieni – całkowite spalenie elementów lakierowanych. Niesie to realne zagrożenie pożarowe, a wskutek spalania się powłoki lakierniczej urządzenia powstaje czarny, cuchnący dym, który trudno usunąć… Dlatego też przed zakupem biokominka warto zebrać opinie na temat dostawcy i produktów, które oferuje. Pozwoli to na zakup sprawdzonych urządzeń, bo prawidłowo wykonane i eksploatowane biokominki są naprawdę bezpieczne.
Palenisko bywa w niektórych modelach biokominków zabezpieczane szklaną osłoną – umożliwia ona bezproblemowe podziwianie ognia, a jednocześnie chroni przed poparzeniem czy przypadkowym podpaleniem. Jej rodzaj, kształt i forma zależy od konstrukcji biokominka. Bardzo ważne jest, by do jej wykonania zostało wykorzystane bezpieczne szkło o podwyższonej odporności na wysoką temperaturę, odpowiednio grube, o krawędziach niegrożących zranieniem - nt wykorzystania szkła w biokominkach piszemy na jednej z wielu stron informacyjnych pt. Szkło w biokominkach. Kolejnym ważnym elementem urządzenia jest podstawa, czyli trwała, solidna konstrukcja, zapewniająca bezpieczeństwo i stabilność, chroniąca podłoże przed zarysowaniem (pod palnikiem nie panuje wysoka temperatura!!!).
Obudowy biokominków to istny majstersztyk wzornictwa i designu. Każdy, nawet najbardziej wymagający klient, bez problemu znajdzie model idealnie odpowiadający jego oczekiwaniom, harmonizujący ze stylistyką wnętrza lub wyraźnie się wyróżniający z tła. Możemy zdecydować się na obudowę klasyczną, kamienną, albo na minimalistyczną, geometryczną, ze stali nierdzewnej. Może być ona utrzymana w stylu empire, industrialnym, nowoczesnym itp. Biokominek może do złudzenia przypominać tradycyjne palenisko albo zachwycać futurystycznym designem. Możliwości są niemal nieograniczone. Bardzo ważne jest jednak, by obudowa paleniska wykonana została z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Jej konstrukcja musi być solidna i trwała. Niesłychanie ważne jest też, by nie stykała się z paleniskiem. „Dobrze skonstruowany biokominek powoduje niewielkie nagrzewanie się obudowy. Konstrukcja biokominka nie może powodować „lizania” gorących płomieni o elementy obudowy – wtedy jego działanie odbywa się w sposób bezpieczny”.
Rodzaje obudów biokominkowych
Generalnie, można wyróżnić trzy podstawowe grupy urządzeń:
- wolnostojące – dowolnej wielkości, kształtu i wydajności, których charakterystyczną cechą jest możliwość postawienia w dowolnym miejscu – czy to pośrodku pomieszczenia, czy przy ścianie, czy na półce, stole itp. oraz swobodnego przemieszczania w zależności od aktualnych potrzeb czy wizji właściciela; część modeli została zaprojektowana w sposób umożliwiający korzystanie z nich na zewnątrz: na tarasie, w altanie itp.;
- wiszące – konstrukcja dowolnej wielkości, kształtu i formy, przeznaczona do zawieszenia na ścianie;
- do zabudowy - np. w klasyczne obudowy kominkowe, wykonane ze stali zabezpieczonej ognioodporną farbą, wyposażone w izolację termiczną; palenisko na ogół wyłożone jest wewnątrz materiałem ceramicznym (dobrej jakości bioetanol podczas spalania nie wydziela żadnych zapachów) oraz gwarantującym równomierne jego spalanie. Obudowy palnikowe przeznaczone do zabudowy mogą funkcjonować w gotowych modelach przeznaczonych do zabudowy lub w obudowach wykonanych wg własnych pomysłów inwestorów wbudowując je w meble, ławy, stoły, półki, itp.
Biokominki oferowane są w różnych wielkościach, dzięki czemu nie ma praktycznie ograniczeń co do kubatury pomieszczeń, w których planowana jest ich lokalizacja. Należy jednak przed zakupem zapoznać się z właściwościami technicznymi danego urządzenia, by spełnić wymagania bezpieczeństwa. Najlepiej w tym celu skontaktować się z doradcami, którzy pomogą w doborze urządzenia w stosunku do wielkości pomieszczenia, czy też zastosowania ich w konkretnym materiale, który został wybrany jako materiał wykończeniowy.
Funkcje
Podstawową funkcją biokominka jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Możliwość wbudowania go w meble, ustawienia np. przejrzystej tuby na środku pomieszczenia, powieszenia na ścianie w obudowie stylizowanej np. na ramę obrazu – gama pomysłów, jak wyeksponować płomienie jest nieskończona. Również zróżnicowana wielkość biokominków sprawia, że mogą one stanowić zarówno punkt centralny wnętrza, wokół którego skupione są pozostałe elementy wyposażenia, jak i przyciągający uwagę detal wkomponowany w otoczenie i wyodrębniający się z niego dopiero w momencie zapalenia ognia.
Interesującą i niebanalną propozycją zarówno w przypadku biokominków wolnostojących, jak i naściennych jest połączenie ich funkcji dekoracyjnej z użytkową, co ma miejsce w przypadku mebli z wkomponowanymi w nie biokominkami. Ława z płonącym na niej ogniem, półka, na której książki stoją obok migoczących płomieni … rozwiązania te zmieniają nasze postrzegania kominka, a zarazem są bezpieczne, romantyczne i zapadające w pamięć. Inną, wartą rozważenia funkcją biokominka jest aromaterapia. Pojemniczki na olejek z reguły funkcjonują jako dodatkowy element wyposażenia, tzw. aromatyzer. Wypełnione olejkiem, roztaczają kojące, relaksujące lub energetyzujące zapachy, poprawiając nastrój domowników.
Czy jednak biokominek może – podobnie jak tradycyjny – pełnić funkcję grzewczą? „ Oczywiście! Im większy palnik, a co za tym idzie linia ognia, której maksymalna szerokość w szczelinie płomieniowej wynosi 25mm– mam na myśli palniki znajdujące się w ofercie witryny www.polskiebiokominki.pl - tym więcej ciepła emitowane jest do pomieszczenia. Wbrew temu, co można przeczytać w internecie, nie jest to tylko ozdoba wnętrza, płonąca zimnym płomieniem. Niestety, kierując się błędnymi informacjami, klienci często zaopatrują się w zbyt duże wymiarowo biopaleniska w stosunku do powierzchni pomieszczeń, w których mają być umieszczone, co podczas użytkowania z jednej strony prowadzi do przegrzania pomieszczenia, z drugiej – naraża właścicieli na niepotrzebnie wysokie koszty eksploatacyjne. Dlatego apeluję do wszystkich, którzy rozważają zakup biokominka – zasięgnijcie porady fachowca! Pozwoli ona na uniknięcie efektu przegrzania pomieszczenia oraz na realne oszczędności zarówno na etapie zakupu, jak i użytkowania, bo im większe palenisko, tym wyższa cena urządzenia, a im dłuższa linia ognia, tym większa pojemność zasobnika na bioetanol, a co za tym idzie - również zużycie paliwa”.
Jak już wspominaliśmy, całe ciepło powstałe w wyniku spalania oparów bioetanolu zostaje w pomieszczeniu, w którym ustawiono urządzenie. I choć w naszym klimacie trudno byłoby uznać go za optymalne, podstawowe czy jedyne źródło ciepła, bez wątpienia może zastąpić grzejniki podczas chłodniejszych wieczorów, czy dni. Intensywność wytwarzania ciepła zależy od mocy grzewczej urządzenia – nominalnej i rzeczywistej, która jest różna i dla standardowych modeli znajdujących się w ofercie marki polskiebiokominki.pl kształtuje się na poziomie 2,2 aż do prawie 17kW – średnio ok. 5 kW. Pozwala to na niemal natychmiastowe dogrzanie i tym samym poprawienie mikroklimatu – urządzenie nie wysusza powietrza, gdyż podczas spalania paliwa powstaje para wodna - i komfortu cieplnego nawet trzydziestometrowego pomieszczenia. W przypadku wnętrz o większej powierzchni i kubaturze można rozważyć zakup biokominka o zdecydowanie wyższej mocy cieplnej – nawet kilkunastu kW.
Czym palić?
Wyłącznie specjalnym, przeznaczonym do tego biopaliwem, wyprodukowanym na bazie etanolu. Jest ono ekologiczne i podczas spalania wydziela wyłącznie parę wodną i śladowe ilości dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do drewna, nie generuje powstawania sadzy, popiołu i dymu. Spala się całkowicie, nie pozostawiając niezbędnych do usuwania resztek.
Bioetanol nie należy do produktów najtańszych, nie warto jednak oszczędzać na jakości paliwa. Przede wszystkim musi mieć ono atest PZH – wówczas mamy gwarancję, że kupujemy produkt bezwonny, nieszkodliwy, który podczas spalania nie będzie wydzielał żadnych szkodliwych substancji. Paliwa niecertyfikowane, niskiej jakości mogą być, niestety, zagrożeniem dla zdrowia.
Czas spalania litra paliwa jest różny i zależy od wielkości paleniska i jego wydajności, intensywności płomienia, jakości paliwa. Najczęściej oscyluje w przedziale od 2 godzin – przy intensywnym płomieniu i szerokim palenisku – do 5-6 przy minimalnym płomieniu. Same zbiorniki w standardowych konstrukcjach mają pojemność 1-5 litrów.
Bardzo istotne jest, by kolejną porcję paliwa umieszczać w palenisku dopiero po wypaleniu poprzedniej i odczekaniu kilkunastu minut, by urządzenie przestygło. Absolutnie niedozwolone jest dolewanie paliwa w trakcie palenia się biokominka!* * *
Biokominek nie zastąpi instalacji grzewczej, ale z powodzeniem może ją uzupełnić i w chłodne wieczory czy dni poprawiać komfort termiczny i mikroklimat w domu czy mieszkaniu. Designerskie kształty i formy tych urządzeń czynią je fantastyczną ozdobą, a wykończenie w dowolnym stylu pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Przede wszystkim jednak są to urządzenia bezpieczne w użytkowaniu przy przestrzeganiu podstawowych zaleceń producenta, możliwe do zastosowania wszędzie. Dzięki mobilności, możemy stawiać je w dowolnym miejscu pomieszczenia. Są bezproblemowe w obsłudze – nie wymagają czyszczenia, gromadzenia zapasów paliwa, podłączania do instalacji kominowej – ich obsługa ogranicza się praktycznie do uzupełnienia zbiornika z paliwem po wypaleniu porcji. Biokominki oferują magię i ciepło ognia pozbawione uciążliwości i czyste, dobrej jakości paliwo może spalać się imitując zarówno kolor, jak i odgłosy palących się polan.